General Rules
General Rules

Bu yazı ile; siz değerli malik ve sakinlerimizin sistemin işleyişi, konuya ilişkin yasal düzenlemeler ve kullanımda dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgilendirilmeniz hedeflenmiştir.

Isıtma sistemimiz otomasyon sistemine bağlı olarak çalışmakta, dış ortam sıcaklığı değiştikçe kazanların yanma sıcaklığı otomatik olarak artmakta veya azalmaktadır.

Sitemizde Enerji Verimliliği Kanunu'na uygun olarak kurulmuş olan ısı pay ölçerler (kalorimetreler) bulunmaktadır. Dairelerin ısınmak için ve dairelerinde kullandıkları sıcak suyu ısıtmak için ne kadar enerji tükettikleri her daireye ait kalorimetreler aracılığı ile ölçülmektedir. Kalorimetreleriniz aylık periyotlarla okunacak ve yönetmeliğin tanımladığı şekilde gerekli hesaplamalar yapılacaktır.

Bu ölçümler ve okumalar 14 Nisan 2008 Tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan "MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK" hükümlerine uygun olarak değerlendirilecek ve daireler bu hesaplamalara göre borçlandırılacaktır.

Bu yönetmelikle belirlenen yönteme göre dönem içerisinde her blok için harcanan doğalgaz miktarının % 30 'u tüm bağımsız bölümler arasında sahip oldukları m2 leri oranında dağıtılmakta, % 70'i ise dairelerin kalorimetreleri ile ölçülen tüketimleri oranında daireler arasında dağıtılmaktadır. Bu nedenle, ilgili yönetmelik gereği dairelerinizde hiç kalori tüketimi olmasa bile, o dönemki tüketime dairenizin büyüklüğü ile orantılı bir şekilde katılacağınız anlamı taşımaktadır.

Bu yönetmeliğe göre daire sahipleri dairelerinin iç sıcaklığını 15 derecenin altına düşürmemekle yükümlüdürler. Dairenizi kullanmıyor olsanız bile dairenizdeki radyatörlerde bulunan termostatik vanaların, dairenizin iç sıcaklığının 15 derecenin altına düşmemesini sağlayacak konumda tutulması gerekmektedir.

Bağımsız bölümlerde odalarınızın sıcaklığını istediğiniz dereceye ayarlamanıza imkân sağlayan otomatik sıcaklık kontrol cihazların (Termostatik Vanalar) kullanımına ilişkin bilgilerin bağımsız bölümünüzü daha az maliyetle ısıtabilmeniz için faydalı olabileceğini düşünmekteyiz.

Pozisyon

2

3

4

5

Sıcaklık ºC

16 - 18

20 - 22

24 - 26

28 - 30

 • Bu cihazlar ortam sıcaklığına bağlı olarak ayarladığınız oda sıcaklığını koruyacak şekilde kendiliğinden açılıp kapanır ve radyatörden geçen su miktarını ayarlar.
 • Sitemizde kullanılan termostatik vana üzerinde bulunan 2 ila 5 arasındaki sayılar, aşağıdaki tabloda belirtilen oda sıcaklığı seviyelerini belirler.
 • Enerji Verimliliği Kanunu ve ilgili yönetmelik gereği evinizin sıcaklığının en az 15 ºC'de kalmasını sağlama yükümlülüğünüz bulunmaktadır.
 • Radyatörünüz soğuduğunda termostatik vana ayarını değiştirmeyiniz. Mümkünse bir termometre temin ederek oda sıcaklığını kontrol ediniz. Radyatörünüz soğuk ama odanız istediğiniz sıcaklıkta ise sistem sağlıklı olarak çalışıyordur.
 • Radyatörünüzün soğuması oda sıcaklığının istenilen dereceye ulaştığı anlamına gelmektedir. Bu durumda radyatörünüzün üst kısmı sıcak alt kısmı soğuk olabilir. Bu sistemin sağlıklı olarak çalıştığını gösterir.
 • Termostatik vanalarınızın ve ısı pay ölçerlerinizin hava ile temasını hiçbir şekilde kesmeyiniz, önüne herhangi bir eşya yerleştirmek isterseniz arada en az 15 cm'lik boşluk bırakınız.
 • Sürekli kullandığınız odalar için tavsiye edilen sıcaklık 21-22 ºC'dir. Bu nedenle sürekli kullandığınız odalarda termostatik vananızı sizin için uygun konumuna getiriniz.
 • Daha az kullandığınız odalar içinse 16-18 ºC'lik bir oda sıcaklığı yeterli olur. Bu nedenle, az kullandığınız odalarda termostatik vananızı sizin için uygun konumuna getiriniz.
 • Sabah evinizden çıkarken sürekli kullandığınız odalarda termostatik vana konumunu 2 konumuna getiriniz. Akşam eve geldiğinizde ise odalarınızın kısa sürede ısınması için termostatik vanalarınızı önce 4 konumuna, odalarınız ısındıktan sonra da 3 konumuna getiriniz.
 • Tatil, iş seyahati gibi evinizden uzun süre ayrı kalacağınız durumlarda, tüm odalarınızdaki termostatik vanaları 2 konumuna ayarlayınız. 2 konumu, evinizin sıcaklığının en az 16 ºC'de kalmasını sağlayacak, böylece eviniz aşırı soğumayacaktır.
 • Normalde evinizin ortalama sıcaklığı 22 ºC'dir. Isı pay ölçer sistemini tavsiye ettiğimiz şekilde kullandığınız takdirde evinizin ortalama sıcaklığı 19 ºC olacaktır. Bu durumda en az 3 ºC'lik bir ısı tasarrufu sağlamış olacaksınız.
 • Unutmayınız ki, ortalama oda sıcaklığında sağlayacağınız 1 ºC'lik azalma yaklaşık % 6 oranında ısı tasarrufu anlamına gelmektedir.